Bilgisayar Temel Parçaları

Bilgisayar Temel Parçaları

Bilgisayar Temel Parçaları konusunu incelemeden önce Bilgisayar Nedir?

Bilgisayar, bir dizi algoritma ve aritmetik talimat yürütmek üzere programlanabilen herhangi bir makinedir.

Tabii ki, bugün düşündüğümüz bilgisayarlar bundan daha fazlasını yapmaktadır. İnternette kedi videoları izlemekten ötesi için diyorum.

Bilgisayar Temel Parçaları

Bilgisayar Ana Parçaları

Bilgisayarları nasıl kullanırsanız kullanın ister oyun oynamak ister ofis isterseniz sosyal medyada gezmek tüm bunlar için gerekli olan beş adet ana bileşen mevcuttur.

Anakart, İşlemci, Ekran Kartı, Bellek, Depolama

Tüm bileşenlerin bağlı olduğu ana bileşen adından anlaşıldığı gibi anakarttır. Cihazdan cihaza farklılık gösteren boyutlara sahip anakartlar isteğe göre şekillenmemektedir.

Anakart Nedir?

Bir bilgisayarın diğer bileşenler ile bağlantı sağlamasını sağlayarak iletişim kurmasını sağlar. Bunu kısaca tüm bileşenleri birbirine bağlayan bant gibi düşünebilirsiniz.

İşlemci Nedir?

İşlemci, anakarta doğrudan bağlanan tüm bileşenlerin beyni olarak adlandırabiliriz. Yazılan her bir kod satırını işlemcinin anlayabileceği dile dönüştürerek, verilen talimatları çözer ve işleme koyar.

Ekran Kartı Nedir?

Günümüzde oyuncuların göz bebeği olan bu bileşen yüksek kalitede görüntüler oluşturmak için bizlere hizmet vermektedir. Ekran kartları doğrudan anakarta bağlı olabilir ya da harici olarak takılabilir. Monitör ile iletişim kurarak size görüntüyü verir. Yüksek kaliteli ekran kartları düşük kaliteli monitörler ile kullanıldığında verdiği hizmeti verimli olarak aktaramaz bunun dengeli olması gerekir.

Bellek(RAM) Nedir?

Geçici olarak yapılan işlemleri depolayarak işlemleri anlık olarak aktarmaya yarar. Bu işlem bilgisayarda elektrik kesildiği zaman sıfırlanır. Programları hızlı bir şekilde açılıp kapanmasını sağlayan ön bellek oluşturur.

Depolama (HDD) Nedir?

Bilgisayardaki verileri depolamak için kullanılan birimlere HDD denir. Hard diskler verilerin toplandığı gerçek diskten yapılmıştır. Disk mekanik bir parça ile okunur.

Depolama birimleri okuma hızları işlemin hızlı yapılmasını da sağlar günümüzde ileri teknoloji SSD ler kullanılmaktadır. Örnek verecek olursak işletim sistemi ya da programın hızlı açılmasını sağlamak için yüksek hızla performans sağlar.

Klavye, Mouse, Monitör Bilgisayar Temel Parçaları Dış bileşenleri

Klavye Nedir?

Rakam, harf ve özel karakterlerden oluşan tuşların bulunduğu giriş birimidir.

Mouse Nedir?

El hareketi yöntemi ile ekran üzerinde yapılması gereken işlemleri yöneten giriş birimidir.

Monitör Nedir?

Ekran kartı aracılıyla yapılan işlemleri görüntüye çeviren cihazlara monitör denir.

Bilgisayar tarihine göz atmak için ansiklopedik bilgilere bakabilirsiniz.

Bilgisayarlar ile ilgili tüm makaleler için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*