Ekrana Görüntü Gelmiyor Çözüm

Ekrana Görüntü Gelmiyor Çözüm

Ekrana Görüntü Gelmiyor Çözüm Nedir?

İlk olarak bakılması gereken monitöre enerji gelip gelmediği bunu kontrol ettikten sonra kontrol edilmesi gereken yer monitör ile bilgisayar arasındaki bağlantılardır.

Kablolar

Cihaz HDMI, miniHDMI, VGA, DVI hangisi ile bağlanıyorsa bu kablolar doğru takılmış mı kontrol edilmelidir.

Ekrana Görüntü Gelmiyor Çözüm

  • Özellikle VGA ve DVI girişleri için kontrol edilmesi gereken yer pinlerdir pinler görüntüleri aktarmaya yarayan iğne şeklindeki uçlardır. Aşağıdaki görselde uçları görebilirsiniz.

vga pin

Her ucun farklı görevi vardır. Bu uçlardan biri kırık ya da yamulmuş ise ekrana görüntü gitmeyebilir.  DVI ve VGA kablolarında pinler bulunduğu için bu sorunlar sıkça görünmektedir bu yüzden montaj yaparken dikkatli olunmalıdır uçlar ezilebilir ya da kırılabilir.

  • Bir başka önemli durumda bazı masaüstü bilgisayar kasalarında  2 adet ekran kartı girişi bulunmaktadır bunlardan paylaşımlı bir tanesi anakartın üzerinde diğeri ise  paylaşımsız harici olarak takılan ekran kartlarıdır. Bazı anakartlarda bulunan ekran kartları boş olarak gelebiliyor bu sebepten dolayı bu kısıma bağlanan ekran bağlantıları görüntü vermez “Sinyal yok” yada “Siyah” ekran olarak görünmektedir.
  • HDMI ve miniHDI kablo bağlantılarında uç kısımlar oksitlenmediği sürece genel olarak hiç bir sorun olmuyor uç kısımlar kontrol etmeniz gerekmektedir.
  • Bunları denedim hala ekrana görüntü gelmiyor çözüm nedir?
  • Ram (bellek) sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Eğer açılışta bios bölümü açılmıyor cihaz siyah ekran ile açılıyorsa Ram arızası yaşıyor olabilirsiniz. Bozuk olan belleği tespit edip sökünüz. Cihaz açılacaktır ekranınıza görüntü gelecektir.

Ekran Kartı

  • Kablolarınız çok uzunsa görüntü aktarırken ekran kartının gücü yetersiz gelebilir.
  • Ekran kartı sürücülerinden kaynaklı hatalar olabilir, cihazı güvenli mod ile açmayı deneyiniz,  ekran sürücüsünü kaldırdıktan sonra son sürümüne güncelleyip yeniden yükleyiniz.
  • Monitörünüz açıldığında zırıltı ya da rahatsız edici bir ses varsa power güç kısmında sorun vardır.
  • Ekran kartı ile anakart üzerindeki soketlerini kontrol edin, vidalanmamış kartlar sökülüp takılırken oynama yapabilir.

  • Ekran kartınızda arıza varsa monitörü başka bir bilgisayarda deneme şansınız varsa deneyiniz.

Farklı sorunlar yaşıyorsanız bize yazabilirisiniz.

İletişim : bilgililama@gmail.com

Diğer donanım hatalarına göz atmak için tıklayınız.

Monitörler hakkında ansiklopedik bilgilere göz atmak için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*