Modem ip adresini öğrenmek

Modem ip adresini öğrenmek için izlemeniz gereken yollar

Windows bilgisayarlar için vereceğim bu işlemleri termimal ekranına giriş yaparak gerçekleştireceksiniz. Windows bilgisayarların tüm sürümlerinde yapabilirsiniz. Mac OsX işletim sistemlerine sahip bilgisayarlarda bunu terminal penceresinden yapabilirsiniz. Komutların işleyişi aynı şekilde yapılacaktır.

Windows + R tuşu ile çalıştır komutunu başlatın eğer bu tuş ile komut satırını açamazsanız Windows + S tuşuna basıp buraya “Çalıştır” yazabilirsiniz. Ardından aşağıdaki gösrseldeki gibi bir pencere açılacaktır Bu penceredeki “Aç” kısmının yanına “cmd” yazarak tamam diyoruz.cmd komutuKarşımıza aşağıdaki gibi terminal penceresi çıkacaktır.

ip config

Görselde göründüğü gibi bu kısıma “ipconfig” yazıp enter tuşuna basınız. Karşınıza çıkan terminal pencersinde ip adresleri görünecektir.

modem ip

“Default gateway” yazan kısımdaki kırmızı ile işaretlenmiş alan sizin modeminizin ip adresidir. Bu adres ile modem arayüzüne erişebilirsiniz.

Terminaldeki ip adresini Web tarayıcınıza yazarak giriş paneline erişebilirsiniz. Bu kadarla bitmiyor.

Not: Modemlerin arka kısmında modem ip adresi ve kullanıcı adı şifreleri bulunabilir ilk önce burayı kontrol etmenizi öneririm.

Giriş yapabilmeniz için modem arayüzünüzün kullanıcı adı şifresini bilmeniz gerekmektedir. Sizlere giriş yapabilmeniz için bazı standart modem arayüz kullanıcı adı şifrelerini paylaştım. Bu kullanıcı adı şifreler modem arayüzüne ulaştırmaz ise kullanıcı adları ve şifrelerini yer değiştirerek farklı kombinasyonlarda deneyebilirsiniz. Bazı modemlerde şifre olmadan boş bırakıp direkt giriş yapabilirsiniz buna dikkat edin yoksa saatlerce uğraşırsınız.

Kullanıcı AdıŞifre
adminadmin
adminttnet
admin“boş bırakın”
administratoradmin
“boş bırakın”“boş bırakın”

Bazı bilinen standart ip adreslerini sizler için derledim modem ip adresini öğrenmeden deneme yapmak isterseniz bunları deneyebilirsiniz.

192.168.1.1 | 192.168.0.1 | 10.0.0.2 | 10.0.0.3 | 192.168.1.254

Bazı modemler “çoklayıcı modem” olarak kullanılmaktadır ve bunların ip adresi genel olarak 192.168.1.254 olarak sabitlenmiştir.

Cmd.exe komutuyla ilgili ansiklobedik bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

Modemler ile ilgili tüm paylaşımlarımıza ulaşmak için tıklayınız.

Teknik destek talebinde bulunmak isterseniz bize yazın ; bilgililama@gmail.com

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*