Sosyal Meyda Tuzak mı?

sosyal medya tuzak mı

Sosyal medya denildiği zaman arkadaş, eş dost ve ailemizle iletişim halinde olacağımız ve güzel anları paylaşacağımız bir platform akla geliyor. Buradaki sorunda tam olarak bu kendimizi öyle inandırmamız.

sosyal medya tuzak mı

Çevrimiçi popülerlik kıyaslaması ve yarışı

Bu yarış gerçek kişileri yansıtmayan, popülerlik peşinde birbirlerinin kıyaslamasını yapan hesapların bulunduğu sosyal medya üzerinde yaşantı süren insanlardır. Buradaki yarış bu platformlar aracılıyla maksimum dikkat çekmek buna “dijital statü arayışı” diyebiliriz. Bunun gibi davranışlar dijital bağımlılık denilen hastalığa neden olmaktadır. Farkında olmadan sosyal medya kullanan her birey bunun parçası olmaya mahkumdur. Bu bağımlılığın sürekliliğini sağlayacak örnekler verecek olursak bu platformdaki uygulamalar çekilen fotoğrafların insanları daha çekici kılan düzenlemeler yapması ve gelen beğeninin ya da yorumun verdiği haz sizi buraya bağlı kılıyor. Bazı kullanıcılara maddi olarak zarar verdiği görülmekte bunlara örnek verecek olursak popülerliği düşük kullanıcılar takipçi ve beğeni arttırmak için satın alma işlemleri yapmaktadır.

sosyal medya ve takipçi

Bu platformlara yatırılan ücretler hiç bir zaman gerçek kullanıcı yansıtmamakla birlikte çok daha kötüsü takipçilerin bir zaman sonra düşmesine sebep oluyor böylece var olan organik kullanıcıları da kaybetmiş oluyorsunuz. Maddi olarak sorunlar çıkarsa da psikolojik olarak da büyük etkisi oluyor. Sosyal Psikoloji ile ilgili makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

Sosyal medyanın gücü bütün bunlara rağmen hızlı bir şekilde artmaya devam ediyor. Bu dolandırıcılık yapan kişilerin önünü açıyor, buradaki hedef ise çaresiz,  sevgiye ihtiyaç ve zaafları olan insanlar.

Bu platformlar her zaman kötü amaçlı kullanılmamaktadır, yardımcı sayfalar, doğa dostları, hayvan severler ve bunlar gibi bir çok sosyal platformlar bulunmaktadır ve bir çok insana ulaşmaktadır.

Sosyal Medya Tuzak mı? adlı makalemiz gibi bir çok makale ve yardımcı bilgiye web sitemizden bakabilirsiniz.

İletişim için : bilgililama@gmail.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*