Corel Draw Dosyaları Açılmıyor Çözüm

Corel Draw Dosyaları Açılmıyor Çözüm konusuna girmeden önce sizlere corel hakkında bir kaç bilgi verelim.

Corel Draw dosyaları bir çok uzantıyı desteklemektedir. Aşağıdaki görselde destekleyen uzantıları görebilirsiniz.Corel Draw Dosyaları Açılmıyor Çözüm

cdr, ai, clk, cdt, cgm, cmx, csl, des, dwg, dxf, emf, fmv, gem, pat, pdf, pct, plt, swg, svgz, wmf, wpg bunların tümünü desteklemektedir. Bunlar dışında kayıt ederken kullanabileceğiniz uzantılar aşağıdaki görsekdeli gibidir bu kayıt edilen uzaktıları yine corel draw içerisinde kullanabilirsiniz.Corel Draw Destekleyen uzaktılar

Şimdi asıl sorunuza gelelim Corel Draw dosyalarım neden açılmıyor ya da açıldığı zaman neden hata veriyor ?

Farklı sürümler ile çalışma yapılıp kayıt alındığı zaman sürümler arası uyuşmazlık yaşanmaktadır. Aşağıdaki görsel 2018 sürümü Corel Draw uygulamasından bir örnektir.

Corel Draw sürümleri

Corel Draw Dosyaları Açılmıyor Çözüm

Sürüm yazan kısımlar üretim yılını göstermektedir. Yüksek sürümlerde kayıt yapılan çalışmalar düşük sürümlerde açmaz buna çözüm yoktur fakat kayıt eden kişi sizin sürümünüze uygun kayıt yapabilir ve çalışmayı açabilirsiniz. Yukarıdaki pencerede kayıt edebileceğiniz sürümler gösterilmektedir.

Örnek : 18.0 sürümü ile bir çalışma yapıldı ve o sürümle kayıt edildi. 17.0 sürümlü Corel Draw bu çalışmayı açamaz. Sürümü Düşürüp o şekilde kayıt etmeniz gerekmektedir.

Not: Sürümlerin güncellenmesi sonucu bazı işlemler düşük sürümlerde görünmemektedir bunları göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Bir başka hata ise desteklenmeyen uzaktılar içindir. yukarıda vermiş olduğum uzantılar dışında corel Draw, Microsoft Office uygulamalarını direkt atma imkanı sağlamaktadır bu gözlemlerimiz sonucu keşfedilmiştir. Denenen sürüm “2018”

Yukarıdaki görsellerdeki uzaktılar dışındakileri desteklemediği için hata alabilir ya da hiç açamayabilirsiniz.

Corel Draw vektörel çizim uygulamasıdır bunun dışında JPEG, PNG gibi dijital çalışmalarıda desteklemektedir. Fakat vektörel ağırlıklı program olduğu için dijital görseller içerek içerikler ile tam uyumlu değildir bu sebepten performans olarak programı etkiler hatta programı çok fazla yorduğu için çalışmanızın hata vermesine sebep olabilir. Bunun önüne geçmek için dijital görselleri elinizden geldiği kadar azaltarak kullanın ya da vektörel çalışmaya dönüştürerek hataların önüne geçin.

Corel Draw dene sürümlerini indirmek için tıklayınız.

Tasarım programları ile ilgili hata ve çözümler için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*