RGB ve CMYK

Rgb ve Cmyk denildiği zaman ilk akla gelen kişiler tasarımcılar, ister tasarımcı olun isterseniz tasarım ediniyor olun Rgb ve Cmyk arasındaki farkı bilmek önemlidir. Bunun amacı tasarım sürecinin uygun planlanması ve baskı, reklamda renklerin istenilen tonlarda çıkarılmasıdır.

RGB ve CMYK arasıdaki fark nedir ?

Bu renkler grafik tasarım için karıştırılmış modlardır. Kısaca özetlersek RGB reknler dijital çalışmalar yani internet için en iyisidir. CMYK renkler ise matbaa ve baskı ürünlerinde kullanmak için uygundur. Bunların arasındaki farkı bilmeniz gerekir.

RGB ve CMYK Renkler

CMYK nedir?

CamGöbeği, Macenta, Sarı ve Siyah renkler kullanılır. Bir Matbaa makinesinin bu renkleri fiziksel mürekkeple birleştirip görüntü oluşturduğunu düşünün sistem bu şekilde çalışmaktadır. Buna eksiltici karıştırma denir. Tüm renkler boş beyaz başlayıp her mürekkep katmanı kullanmak istediğiniz rengi oluşturmak için başlarken parlaklığını azaltır. Bütün renkler karıştırıldığında siyan oluşur.

CMYK Nerelerde Kullanılır?

Fiziksel olarak baskı yapılacak projeler için CMYK kullanılır. RGB ile başladığınız çalışmaları kolay bir şekilde CMYK rengine dönüştürebilirsiniz. Hangi durumlarda bu dönüşüm yapılmalı ?

Afiş Baskı, Kartvizit, Reklam Baskıları, Broşür, Araç Giydirme, Kapı Tasarımı, Tekstil Ürünleri, Ambalaj Tasarımları gibi çalışmaları CMYK renkler ile çalışılmalıdır. Matbaa ile ilgili ansiklopedik bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

Bu renkler ile çalışma yapabileceğiniz bazı programları listesi;

Photoshop
İllıustrator
Corel Draw
İndesign

Bu programlar ile ilgili web sitemizde tüm hata ve çözümleri bulabilirsiniz.

Renk Kodları

RGB ve CMYK renkleri farklı renk kodlarına sahiplerdir, RGB (0,0,0) CMYK (0,0,0,0)  harflerin karışılığına gelen numalara sıralamasına göre kodlanırlar. Bazı renk kodları birbirleri ile uyuşmaktadır.

Renklerin bazılarını örnek verelim;

C: 0 M:0 Y:0: K:100 bunun karşılığı siyah renktir.

R:255 G:255 B:255 bunun karşılığı siyah renktir.

RGB renk kodlarının harf olarak karışıkları Hexadecimal # kodlar nedir.

RGB siyah renk olarak #ffffff koduna karşılık gelmektedir.

CMYK ise Hexadecimal # kod karışıkları yine sayı olarak yazılır.

CMYK siyah renk olarak #000000 koduna karışık gelmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*